Üvegkiállíás Hévízen

2013.01.17. 08:00

Frissítés, 2013.08.28 
A Pannon Tükör 2013/3. számában jelent meg írás a hévízi üveg kiállításról.
Kostyál László: Tárlatról-tárlatra: ÜVEG; 112-114 oldal.
http://www.pannontukor.hu/PDF/2013/2013_3.pdf

 A Gróf I. Festetics György Művelődési Központ Muzeális Gyűjteménye, tisztelettel meghívja Önt és kedves Családját

ÜVEG című kiállításainak megnyitójára

Tárlatok: I. terem: Smetana Ágnes üvegművész, Üvegen túl… című tárlata

II. terem: Válogatás a Bárdudvarnoki Nemzetközi Üveg Alkotótelep művészeinek műveiből

Kamara terem: Hefter Galéria kiállítása, kiállító Hefter László üvegművész

A kiállítást megnyitja: Szarka Tamás keramikusművész

Köszöntőt mond: Andor István üvegművész, a Bárdudvarnoki Nemzetközi Üveg Alkotótelep vezetője

Időpont: 2013. január 17. 17.30 óra

Közreműködnek: az Illyés Gyula Általános Iskola diákjai

A kiállítások megtekinthetők: Hévíz, Rákóczi u. 9. 2013. január 17-től I. terem március 5-ig, II. terem március 9-ig, Kamara terem március 1-ig hétfőtől-szombatig 10-18 óráig.

A találkozás reményében üdvözli:

Halász Gábor – igazgató

  

Üveg kiállítás meghívó 99x210-jpg.JPG

Szarka Tamás megnyitó szövege:

Jó estét kívánok Hölgyeim és Uraim, Kedves Hóemberek!

Hihetetlenül összetett vállalkozásba kezdett Hermann Kati művésznő, mikor kitalálta és állhatatosan megvalósította ezt a kiállítást. A három részt egy anyag szeretete és csodálata fűzi egységbe, ez az

ÜVEG

Igyekszem a gazdagság ellenére nem túl hosszúra szabni megnyitómat, és gyakorló tanárként fenntartani érdeklődésüket

Hogy lepték el bárdudvarnokot Sziligénosz isten gyermekei?

 Hermész és Aphrodité istenek gyönyörű fia Hermafroditosszá a kétnemű ifjúvá változott Szalmakisz nimfa erőszakos szerelme áldozataként.  A legújabb kutatások szerint-Oxigénosz ikernimfák (eredetileg oxigén) mindketten halálosan beleszerettek hasonlóan erőszakos módon Sziliszianosz (eredetileg szilícium) istenbe és egyesülésükből létrejött Sziligénosz (köznapi nyelven szilíciumdioxid)

Az új isten füvel- fával együtthált és gyermekeit nevezzük Sziligénosz fattyainak. Hát ezek a gyönyörű fattyak egyben azonosak, feltétlen és elfogult szeretetükben atyjuk iránt. Hogy ezt a csodálatot és szeretetet kifejezhessék állandóan újabb és újabb formákkal ruházzák fel és színekkel látják el istenüket. Sziligénoszt azóta elneveztük homoknak, békasónak, kovasavnak…

Az ebből olvasztott üveg köré gyűlve tartják meg szeánszaikat Bárdudvarnokon, és hívják alkotótelepnek vagy szimpozionnak.

Szólaljon, meg aki a legtöbbet tud erről Andor István iparművész!

(...)

 Szmetana Ági üvegművész

Képzeljük el Ágit amint egy forró párás üvegházban ül és rajzol –ennek így kéne lennie hisz tévesen kitöltött bizonyítványában az üveggyári rajzoló üvegházira változott. És képzeljük el egy udvari szoba-konyhában ahová a füst-köd hangulatú körfolyosóról alig derengett be fény, vánszorog az idő, növény sem marad meg.   Az itt élt tizenkét év, hamar ,de nem nyomtalanul telt el. Szentendre volt és lett az a világ ahol megtalálta ideális életterét. Egyértelmű lenyomatait láthatjuk ennek a boldogságnak.

És most azt kell hogy mondjam , Ági intim szféráiba hívom önöket ,meglessük szerelmét az olvadt üveggel. Amint egy kemence közelébe ér megszűnik a külvilág, kedvese csillogó szemmel néz vissza rá a huta mélyéről ,és ez a szempár mindent eltakar. Üvegmézbe mártott fúvócsövén hízik, nyúlik, alakoskodik, de közben igényel minden figyelmet, gyors döntéseket, melengetést. Odaadóan eltűri a formálódás kínjait és megkönnyebbülten vállalja a végső forma szilárduló őrizetét. Kicsit még duzzog a megcsalt kedves szerepében, mikor a hűtőkamra melegében észreveszi, hogy másokat is ilyen szeretettel dédelgetett kedvese. Tudom, értem, szemtanúja voltam ennek az aktusnak.

Egy korábbi méltatója áradóan fogalmazott hasonlóan: ”Művei a virágos rétek illatos levegőjét

varázsolják hétköznapjaink valóságába.”

Én sokkal inkább az anyagot magát, az üveget csodálom és tisztelem munkáiban, ami féktelen gazdagságával, fényszíneivel, csillogásával kezei között maga sem gondolta csodává lényegül.

A” maga sem gondolta „egy hülyeség -hisz nekem Ági az igazi példája annak a kitartó, következetes, tudatos művésznek, aki kézben tartja ezt az átlényegítést. Az igazi öröm és élmény az Övé mi csak töredékét élhetjük ennek át, de ez sem kevés.

 

Hefter László üvegművész

Hefter László üvegművész ide elhozott munkáit elemezhetném bátortalanul vagy öntelt tudálékossággal, beszélhetnék az üveg zavarba ejtő tulajdonságairól, a töprengés és elhatározás kínjáról és öröméről, a technika sarokban megbújó fortélyairól, az üveg helyéről és szerepéről az életünkben, idézetekkel színesített szóözönt zúdíthatnék Önökre, melyet egyik lábukról a másikra állva türelmesen meghallgatnának, de valószínű ki sem látszanék az elfogultságból és az ismétlésekből.

Ehelyett egyetlen gondolatomat mondanám el arról, amit és ahogy talán még egyikőnk sem látott e művek kapcsán.

Az üvegablak a naprendszer vetítőjébe helyezett diakép. A mester magára hagyta örök ifjú gyermekét, hogy a sötétség múltával megelevenedjen a hajnali fényben, és kezdetét veheti a folyton változó előadás. Az évszakok és napszakok színes fényei hancúrozó kölykök tiszteletlenségével mozgásra késztetik ólomkeretben szunnyadó barátaikat. Keveredő színes árnyaik bejárják a teret, hanyagul felfutnak a falakra, reflex fényeik a mennyezeten táncolnak. Ha az égiek és földiek ezen mindennapi ünnepét felgyorsult időnkhöz rögzítené egy kamera, megláthatnánk a csodát, melyet tékozló gavallér módjára minden nap elénk tár.

Így is láthatjuk egy főszereplőjét, egy pillanatát, de mint egy kimerevített képkockát.

Hefter László üvegablakai érzékeny rajzolataikkal, formakontraszjaikkal, a színek és fények békülékeny ellentéteivel, ezeknek a végtelenített filmeknek a főszereplői, és arra késztetik az égi rendezőt és fővilágosítót, hogy mellé szegődjenek alkotótársnak.

Ha egyszer valaki megörökíti és elénk tárja e fényfilmeket a mester alkotásainak újabb rétegét ismerjük meg.

Addig is élvezzük az itt látottakat és használják ki a személyes találkozás lehetőségeit.

 

Én közben készítek egy teát – mézzel szeretem!

Köszönöm figyelmüket.

Budaörs 2013.01.16.                                                                   Szarka Tamás

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://bkh2013.blog.hu/api/trackback/id/tr1005166545

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása